Ağrımız tutarsa.. Midemiz bulanırsa.. Ah İshal oldum galiba.

— Ama iyi değil diyorlar?

— Ne olurmuş?

–Böbrek yetmezliği diyorlar

— Yok canım!

Bu türden bilgileri çoğunlukla daha deneyimlilerden edinir, sonra fırsatımız varsa bir doktor arkadaşa teyit ettiririz.  Yine de “Abartıyorlar” , “Bir kereden hiçbirşey olmaz” , “Onun önceden de sağlık sorunu vardır”  verilmesi muhtemel son kararlar arasında.

UTMB`nin sayfasında paylaştığı “Auto Medication(Self Medication: Kişinin kendi kafasına göre ilaç kullanması)  açıklamasını sizlere ulaştırırsak bazı şüpheleri dağıtmakta ve durumun ciddiyetini kavramakta faydası olur mu diye düşündük..

Bakın adamlar konuyu nasıl ciddiye alıyor ve organize oluyorlar:

UTMB tüm tıbbi konular için Dokever isminde bir kuruluş  ile çalışıyor. Bu kuruluştan bir Doktor, Patrick Basset’e göre :

Self  Medication riski nedir?

Uzun süreli dayanıklılık aktivitelerinde antiinflamatuvar ilaçlar böbrekler için toksik olabilir ve böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilecek kas hücresi yıkımlarına sebep  olan rabdomiyolizi tetikler .

Böbrek yetmezliğinin özellikle şu beş faktörün birleşiminde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir:

 • Rabdomiyoliz (kas dokusundaki hasar sebebiyle, iskelet kası dokusunda meydana gelen ani bozulma)
 • Dehidrasyon (sıvı kaybı ve kaybedilen sıvının yerine yeterince konulamaması )
 • Hipoksi (yüksekliğe ve efora  bağlı oksijen yetersizliği) 
 • NSAID’lerin alınması 
 • Hipotansiyon (kan basıncının düşmesi , düşük tansiyon).

Alınan ishal önleyici veya kusma önleyici ilaçlar ise ince bağırsağı bloke ederek  bakteriyel enfeksiyondan kaynaklı akut dolaşım bozukluğuna sebep olabilirler. Genel olarak acıyı gidermek için alınan ilaçlar, var olan incinmeleri kötüleştirirken, uzun vadede iyileşmeyi geciktirir. Daha da uzun vadede ise sporcunun performansını olumsuz etkiler.

Ne yapmalı?

Öncelikle ağrı ve acınızı dinlemelisiniz. Gerekiyorsa davranışınızı bu ağrıya göre değiştirmelisiniz.

İlla ki ilaç kullanılacaksa doz miktarına muhakkak dikkat edilmelidir.

Koşucular ilaç kullandığında sağlık ekipleri ne yapıyor?

Yarış sırasında sağlık ekipleri koşuculara sistematik bir şekilde ilaç alıp almadıklarını, ne kullandıklarını sorarlar.  Bu bilgilere göre koşuculara tavsiyelerde bulunulur yahut tedavileri gerçekleştirilir. Sporcudan alınan bilgiler ve uygulanan tedavi bir bilgisayar sistemine kaydedilir ve bu bilgi diğer sağlık ekiplerine de aktarılır. (yani bir sonraki noktaya vardığınızda sağlık ekibi sizin  sağlık geçmişinizden haberdar olacak ve tedavi ijtiyacınızı buna göre belirleyecek)

2010 yılında Dr Mélanie Arnaud tarafından destekleneen bir çalışmaya göre, koşucular tarafından kullanılan başlıca üç ilaç şunlardır:

1- Parasetamol

2- Hemeopati  (Bir alternatid tıp yöntemi )

3- Antiinflamatuar ilaçlar

Asprin ve Concoid de bu listeyi takip eden ilaçlar arasındadır.

Paracetamol yarış öncesine ve yarış sırasında en çok kullanılan ağrı kesicidir ancak bir çok koşucu parasetamole göre daha güçlü bir ağrı kesici olan antiinflamatuar  ilaçlar ve asprin de kullanmaktadır.

Corticoid kulanımı ise acil durumlar için saklanmalıdır,  yarış doktorunun reçetelemesi üzerine kullanılmalı sporcunun yarışa devam etmesine izin erilmemelidir.

Tavsiyeler:

 • Ağrı ve acılar vücudunuzun önemli sinyalleridir ve onları dikkate almak gerekir. Ağrı kesiciler ile çok önemli bir sorunu maskeliyor olabilirsiniz. Ve ağrı kesiciler çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir (böbrek yetmezliği gibi)
 • Ağrı kesici ihtiyacı varsa parasetamol tercihi doğru olur. Ancak doza ve dozlar arasında bırakılan zamana  muhakkak dikkat edilmelidir.
 • Böbrek, mide ve devamlı kullanıldığında iskelet ve kas sistemine zarar veren antiinflamatuvar ilaçlardan uzak durulmalıdır
 •  Aspirin ultra koşularda tavsiye edilmemektedir. Ve kesinlikle antti-inflamatuvar grubundan olan diğer ilaçlarla beraber alınmamalıdır. Sindirim problemlerine, düşüp yaralanmalarda daha fazla kan kaybedilmesine  ve yine rabdomiyolize (hızlı kas yıkımı ) sebep olabilir.
 •  Corticoidin yarışlarda kulanımı yasaklanmalıdır
 • Sindirim sorunlarını önlemek için öneriler :
  • İshal önleyici ilaçlar: Diosmectite veya  intestinal anti-secretory kullanımı daha doğru olur
  • Kusma önleyici ilaçlar : Domperidone daha tolere edilebilir bir ilaç olduğu ve anti-reflü etkisi olduğu için tercih edilir.
  • Anti-reflü ilaçlar :Doğru gıda seçimi ile bu problem en başından önlenebilir. ancak muhakkakkullanmak  gerekiyorsa anti-secretory seçilmelidir.

 

UTMB paylaşımını özetlemeye çalıştık. Metnin aslı şurada: The risks linked to self-medication

Reklamlar